کلاهک صنعتی

کلاهک صنعتی

رین دمپر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

کلاهک های صنعتی پره ای گرد و چهارگوش

کلاهک صنعتی معمولا در دهانه خروجی دودکش موتورخانه و در انتهای لوله های ونت در بام  منازل مورد استفاده قرار می گیرد. 

دو جز اصلی کلاهک پره ای پایه و گریل خروجی هوا می باشد و قابل تولید با ضخامت های مختلف و انواع ورق روغنی و گالوانیزه می باشد .که معمولا از ورق های یک میل روغنی با پوشش رنگ کوره ای الکتروستاتیک ساخته می شود با این حال هیچ مانعی براساس درخواست مشتریان در ضخامت ورق و یا ابعاد کلاهک وجود ندارد.

ارتفاع پایه کلاهک 30سانتی متر و دارای چهار پره گریلی می باشد و هیچ مانعی در تولید کلاهک پره ای در ابعاد مختلف وجود ندارد.

سقف کلاهک پره ای در انواع تک شیب ، دو شیب و هلالی تولید و  اجرا می شود.

در بخش پایینی نقطه کلاهک، لبه ای سه سانتی به بیرون یا به داخل به وسیله پیچ و رول پلاک نصب می شود و با توجه به ساختار کلاهک مانع از نفوذ آب باران یا برف به داخل می شود و نیازی به چسب و یا مواد برای آبندی نیست.

ساختار کلاهک صنعتی به گونه ای طراحی شده است که امکان نفوذ آب باران و برف به داخل وجود ندارد و احتیاجی به هیچ چسب و مواد آببندی ندارد. اگر کلاهک از چهار وجه آزاد باشد به صورت چهار طرفه گریلی قابل استفاده می باشد در صورت مانع به صورت دو یا سه طرفه ساخته می شود.

عموما کلاهک پره ای به صورت چهارگوش و گونیا تولید می شود و در مواردی که زیرکار کلاهک قناس باشد از الگو و زوایای چهارضلعی نشیمن گاه تبعیت کرده و مطابق شابلون تولید می شود.در صورت بالا بودن حرارت لوله در دودکش ها، برای عدم استهلاک از کلاهک پره ای با ضخامت بالا استفاده می شود.کاربرد کلاهک پره ای برای تخلیه دود و دی اکسید کربن متساعد شده از شومینه می باشد و در دهانه های خروجی دودکش صنعتی و خانگی به  کار گرفته می شود.

انواع کلاهک پره ای

  • کلاهک پره ای یک طرفه

زمانی که در سه طرف کلاهک مانعی مانند دیوار باشد در نتیجه گریل ها در یک بعد ایجاد می شود همچنین در این نوع بام کلاهک یک طرفه می باشد.موارد استفاده از این کلاهک در موتورخانه ها ، شومینه ، بخاری گازی و … می باشد.جنس کلاهک از ورق سیاه ، روغنی ، گالوانیزه و استیل تولید می شود و ضخامت ورق بستگی به نوع کاربری آن دارد که برای سایزهای متوسط رو به پایین از از ورق یک میل و کمتر  و در ورق های بالای یک میل برای ابعاد بزرگتر استفاده می شود.همچنین در ورق روغنی یا سیاه به وسیله رنگ کوره ای پوشش داده می شود.ارتفاع استاندارد کلاهک پره ای یک طرفه 30سانتی متر می باشد که در صورت نیاز ارتفاع را می توان افزایش یا کاهش داد،تعداد پره های استفاده شده به طور استاندارد چهار پره می باشد که در صورت نیاز تعداد پره هم میتوان افزایش داد.

  • کلاهک پره ای دو طرفه

زمانی که در دو طرف محل نصب مانع یا دیواری باشد از این نوع کلاهک استفاده می شود.جنس استفاده شده در این کلاهک ورق روغنی ، سیاه ، گالوانیزه و استیل می باشد موارد استفاده این نوع کلاهک در مکش و تخلیه دود لوله دودکش، موتورخانه ، آبگرمکن ،شومینه  و بخاری می باشد.در صورتی که قرار باشد کلاهک پره ای دوطرفه در محیطی غیر مسطح  نصب گردد به جای لبه 3سانتی ،از داخل یک نبشی به عنوان ترمز در فاصله ای 5 تا 10 سانتی متری قسمت پایین کلاهک تعبیه می شود تا کلاهک زمانی که روی قطعه چهارگوش سوار میباشد از 5تا 10 سانت داخلتر نرود.

  • کلاهک پره ای سه طرفه

زمانی که یک طرف نصب مانعی باشد از این کلاهک استفاده می شود.کلاهک پره ای سه طرفه از رنگ کوره ای الکتروستاتیک پوشیده شده است.وجود پره های z شکل موازی کلاهک پره ای با ساختاری مناسب ،آب را به بیرون هدایت کرده و مانع نفوز رطوبت و گرد و غبار می شود.برای نصب کلاهک پره ای سه طرفه در سطوح صاف لبه ای به عرض سه سانت در بغل و دورتادور پایین  پایه  کلاهک با پیچ به محیط نصب می شود. همچنین در صورتی که قرار است کلاهک پره ای در سطوح غیر مسطح روی حجم چهارگوش نصب شود احتیاجی به لبه سه سانتی دیگر نیست و از یک نبشی با ارتفاع 5 تا 10 سانت قسمت داخل پایه کلاهک استفاده می شود به این نبشی ترمز کلاهک گفته می شود.تاج کلاهک پره ای سه طرفه به صورت یک شیب و دو شیب مسطح و دو شیب قوسدار تولید می شود.

  • کلاهک پره ای چهار طرفه

این نوع  کلاهک  بالاترین راندمان مکش را در بین کلاهک های پره ای دارد. کلاهک  پره ای چهار طرفه به صورت چهار وجهی در ابعاد مختلف قابل اجرا می باشد.جنس ورق استفاده شده گالوانیزه ، ورق روغنی ، سیاه و استیل می باشد.ضخامت ورق یک میل است که در صورت افزایش سایز کلاهک پره ای ضخامت ورق نیز افزایش میابد. موارد استفاده کلاهک پره ای تخلیه آلاینده و دود داکت دودکش موتورخانه و شومینه ، انواع هود صنعتی  و هواکش ونت تاسیسات و به عنوان لوور هوارسان اتاقک های هواساز و آسانسور می باشد.

  • کلاهک پره ای چند وجهی

این نوع کلاهک دارای چند وجه می باشد گاهی برای هماهنگی بیشتر در ساختار کلاهک با دیگر اجزای بام ، مقطع خروجی چهارگوش به کلاهک پره ای با مقطع گرد تغییر می کند.کلاهک پره ای چندوجهی مانند سایر کلاهک ها با تاج یک شیب و دوشیب و قوسدار ساخته می شود و امکان نصب بر روی بام مسطح ، بام شیبدار و روی پرچین دیوارهایی که قابلیت تحمل وزن کلاهک را دارند، می باشد.

  • کلاهک پره ای نا گونیا

در مکان های نامتفارن کاربرد دارد و تخلیه دود و یا هوارسانی را انجام می دهد که نامتقارن بودن در یک یا دو یا سه زاویه از زوایا کلاهک وجود دارد.کلاهک پره ای ناگونیا از یک پایه ، یک سری پره و یک تاج تشکیل شده است.در تولید این کلاهک باید شابلون پایه این کلاهک را در گریل و تاج کلاهک رعایت نمود.برای نصب با یک لبه 3 سانتی ، کلاهک پره ای را به وسیله پیچ روی محل نصب قرار می دهند.

  • کلاهک پره ای ال شکل

در صورتی که پایه محلی که قرار است هوا خارج شود چهارگوش نبوده و شکلی ال شکل داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد.و دو ضلع پایه این نوع کلاهک ب طور متقاطع به هم رسیده و یک شش ضلعی ال شکل تشکیل می دهند. از پایه و گریل و تاج کلاهک و هماهنگ به ال شکل تشکیل می شود. طراحی این محصول توسط نرم افزار انجام می شود. و به وسیله شابلون ، گوشه پره به تناسب و به داخل یا بیرون ،گوشه زنی می شود.ارتفاع کلاهک 30سانتی متر و تعداد پره ها 4 عدد می باشد.

  • کلاهک پره ای گرد

در صورت گرد بودن مقطع خروجی از کلاهک پره ای گرد استفاده می شوداین نوع کلاهک براساس قطر لوله ی پایه تولید شده و احتیاجی به تبدیل ندارد. پره ها به وسیله رابط سه گانه در فاصله ای  منظم رو هم قرار می گیرند.تاج کلاهک با طرح کلاهک چینی ساخته می شود این کلاهک در قطر و ارتفاعات مختلف تولید شده و ضخامت ورق بستگی به قطر و ارتفاع کلاهک پره ای گرد دارد.همچنین از رنگ کوره ای الکتروستاتیک جهت جلوگیری از زنگ زدگی در دو روی محصول استفاده می گردد.

کلاهک پره ای گرد

کلاهک پره ای گرد

کاربرد انواع کلاهک پره ای

کلاهک پره ای در تخلیه آلاینده هایی از قبیل دود در ساختمان ها و نیز محیط های آزمایشکاهی و تحقیقاتی  از انواع کلاهک در بام استفاده می شود و با توجه به ساختار کلاهک بر روی بام شیبدار و خانه های ویلایی استفاده از این نوع کلاهک در مناطق شمالی رواج بیشتری یافته است.

نوشته های مرتبط ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *