شیر picv

شیر picv

رین دمپر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

شیر picv چیست؟

شیر کنترل مستقل از فشار (PICV) یکی از شیرهای کنترلی است که در سیستم های جریان متغیر جهت کنترل همزمان دمای فضا (از طریق کنترل جریان ) و بالانسینگ سیستم کاربرد دارد. در سیستم های جریان متغیر شیر PISV جایگزین مناسبی برای شیرهای کنترل دو راهه سنتی می باشد. شیر کنترل مستقل از فشارترکیبی از یک شیر کنترل دو راهه ، یک شیر بالانسینگ و یک شیر کنترل اختلاف فشار در یک بدنه واحد می باشد. طوری که می تواند به تنهایی جایگزین هر سه شیر باشد و عملکرد همگی آن ها را به صورت همزمان و تنها انجام دهد.

PISV

PISV

کاربرد شیر PISV

این شیر در سیستم های گرمایشی و سرمایشی استفاده می شود و برای کنترل و بالانس جریان عبوری از فن کویل ، هوارسان ها ، منابع کویلی و … در سیستم های جریان متغیر کاربرد دارد. شیر کنترل مستقل از فشار در دسته شیرهای کنترل دو راهه قرار می گیرد اما کاربرد این نوع شیر تنها به یک شیر کنترل دوراهه ختم نمی شود.

  • قابلیت تنظیم دقیق جریان عبوری از کویل ها و کنترل دمای فضا
  • بالانسینگ و توزیع مناسب جریان با توجه به طراحی سیستم
  • جلوگیری از تاثیر نوسانات فشار سیستم بر جریان عبوری از پایانه ها حرارتی

انواع شیر PISV

گاهی شیر PISV در برخی از برندها با نام PIBCV شناخته می شود اما هیچ تفاوتی در عملکردشان وجود ندارد. تنها تفاوت بینشان این است که در برخی از برندها بدنه شیر کنترل مستقل از فشار و شیر بالانس اتوماتیک یکسان می باشد. یعنی اگر محرک روی شیر نصب باشد عملکرد شیر کنترل مستقل از فشار را دارد و در صورت عدم نصب محرک ، شیر بالانس اتوماتیک نام دارد. و به دلیل مشترک بودن بدنه ، شیر بالانس و کنترل مستقل از فشار نامیده می شود.

نحوه عملکرد شیر PISV

مطابق تصویر زیر ، V2 اخلاف فشار طول مسیر را تنظیم کرده و V1 به وسیله یک دیافراگم غلتشی با فنر عمل می کند V1 که دارای یک اوریفیس تنظیم متغیر است با محرک کنترل می گردد. دیافگرام نسبت به سیستم عکس العمل نشان داده و اختلاف فشار را در کنار دبی جریان ثابت نگه می دارد.

PICV

PICV

شیر PISV زمانی که دبی جریان به روی عدد مشخص پیش تنظیم می شود، اوریفیس داخل آن تغییر سایز داده و با طول و استروک آن کاری ندارد. مساحت اوریفیس در حین عملکرد ، تحت تاثیر محرک یا اکچوئیتور بوده و با حرکت عمودی آن تغییر سایز می دهد.

نحوه انتخاب PISV و طراحی سیستم

برخلاف گذشته دیگر احتیاجی به محاسبه CV و KV نبوده و نقشی در انتخاب شیر کنترل مستقل از فشار ندارد. و تنها با داشتن سه فاکتور میزان جریان ، محدوده اختلاف فشار ، قطر نامی می توان به سهولت و از روی کاتالوگ انتخاب کرد.

نحوه نصب و تنظیم شیر PISV

نصب شیر PISV همانند نصب سایر شیرآلات کنترلی است و تفاوتی در نصب وجود ندارد. بهتر است برای حفاظت از کویل و شیر کنترل و همچنین افزایش طول عمر آن ها ، در خط رفت از صافی استفاده شده و شیر PISV در خط برگشت تعبیه گردد.

PISV

PISV

نوشته های مرتبط ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *