سیستم VRF

سیستم VRF

رین دمپر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

سیستم VRF چیست ؟

VRF (یا Variable Refrigerant Flow) از سیستم های HVAC بوده و در ساختمان ها مسکونی ، اداری و تجاری کاربرد دارد. سیستم VRF نخستین بار توسط شرکت دایکین (DAIKIN) عرضه شد  و در بازار با برندهای مختلفی عرضه می گردد. و شامل یونیت داخلی (هوارسان) که داخل ساختمان و یونیت خارجی (کندانسور و کمپرسور) در خارج از ساختمان و محیط باز نصب می گردد.

سیستم VRF

سیستم VRF

عملکرد سیستم VRF

در سیستم VRF مایع مبرد ایجاد شده از چگالش در یونیت خارجی به انشعاب های مختلفی تقسیم شده و وارد یونیت های داخلی میشود و بعد از عبور از شیر انبساط ، وارد کویل سرمایشی DX میشود. همچنین از طرفی هوای ورودی به یونیت داخلی ( فضای اتاق ) از روی کویل عبور می کند و پس از کاهش دما به داخل اتاق دمیده می شود. در این سیستم به دلیل استفاده از کمپرسور های دیجیتالی یا کمپرسور اسکرال اینورتردار ، میزان جریان مبرد ورودی به کویل یونیت داخلی نیز قابل تغییر است. در این صورت با تغییر نرخ جریان مبرد ، امکان کنترل دما هر فضا به طور جداگانه وجود دارد.همچنین در سیستم VRF یونیت های داخلی کاملا شبیه به فن کویل می باشد با این تفاوت که به جای آب ، مبرد داخل لوله های کوین جریان دارد.

انواع سیستم VRF

یکی از قابلیت های این سیستم به طور همزمان می تواند سیستم گرمایشی و سرمایشی باشد. تامین هوای گرم ساختمان به وسیله دستگاه به دو روش امکان پذیر است.

سیستم VRF

VRF

 • سیستم VRF دو لوله ای _ هیت پمپ (HEAT PUMP)

که در این روش امکان گرمایش و سرمایش تمام واحد ها اما نه به طور همزمان وجود دارد. در حقیقت در فصل گرما ، کویل یونیت های داخلی با دریافت مایع مبرد عبوری از شیر انبساط ، مانند یک اپراتور برای تامین سرمایش عمل کرده و در فصل سرما با دریافت بخار داغ خروجی از کمپرسور، به عنوان کندانسور برای تامین گرمایش عمل می کند.

 • سیستم VRF سه لوله ای _ بازیابی حرارت (HEAT RECOVERY)

در این سستم امکان گرمایش و سرمایش تمام زون ها ، همزمان وجود دارد. هر یونیت داخلی به کمک یک جعبع برقی و از سه لوله مجزا شامل خط مایع ،مکش ،دهش منشعب می شود. در این صورت در یونیت سرمایشی ، مسیر رفت خط مایع و برگشت خط مکش باز شده و کویل یونیت به عنوان یک کندانسور عمل کرده.همچنین تعدادی مبدل حرارتی اضافه در جعبه های توزیع نصب می شود تا حرارت بخار داغ خارج شده از یونیت های سرمایشی به جریان مبرد در حال ارسال وارد زون ای نیازمند گرمایش شود .که  موجب بهینه سازی در مصرف انرژی هم می شود.

سیستم VRF

VRF

مزایا VRF

 • با توجه به اینکه در هر فضای مشخص از یک یونیت داخلی به طور مستقل نصب می شود امکان کنترل دما به شکلی مستقل وجود دارد. با این ویژگی می توان برخلاف سیستمی همانند داکت اسپلیت ، هر فضایی را مطابق با نیاز کاربر کنترل نمود.
 • امکان سرمایش و گرمایش به صورت همزمان در مدل سه لوله ای سیستم VRF
 • مصرف برق کمتر در مقایسه با کولر گازی و داکت اسپلیت
 • با توجه به عدم نیاز نصب یونیت خارجی در واحدهای جدا ، به زیبایی نمای ساختمان لطمه ای وارد نشده و فضای کمی هم اشغال می شود.
 • بالا بودن طول عمر قطعات دستگاه
 • به دلیل عدم رسوب گرفتن مبدل ها و تجهیزات مشابه ، هزینه برای تعمیر و نگهداری سیستم کم است.
 • با توجه به عدم نیاز به یک یونیت خارجی به ازای هر یونیت داخلی (بر خلاف کولر گازی و داکت اسپلیت) به زیبایی نمای ساختمان لطمه ای وارد نشده و فضای کمتری اشغال می گردد.

معایب VRF

 • احتمال نشتی مبرد در این سیستم وجود دارد که علاوه بر آسیب رسیدن به محیط زیست ، هزینه زیادی جهت بازسازی سیستم به دنبال دارد.
 • با استفاده کمپرسور در سیستم VRF جهت تولید گرمایش مصرف برق بیشتر خواهد بود در حالی که سیستم های معمول گرمایشی (رادیاتور) از آب گرم استفاده می کند. در نتیجه استفاده از سیستم VRF در فصول سرد سال در ایران به صرفه نبوده. البته در بعضی از سیستم های VRF امکان نصب کویل گرمایشی وجود دارد.
 • دستگاه مولتی وی دارای تکنولوژی پیچیده ای است و قیمت قطعات سیستم نسبتا گران می باشد.

نوشته های مرتبط ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *