دمپر موتوری – دمپر کانال موتوری

دمپر موتوری – دمپر کانال موتوری

رین دمپر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

دمپر موتوری چیست ؟

دمپر موتوری برای کنترل جریان هوا در داخل کانال و دریچه ها استفاده می شود و دقیقا مشابه شیر آب در خطوط لوله آبرسانی عمل می کند. و جهت قطع و وصل و تنظیم میزان جریان هوا به کار برده می شود. این قابلیت توسط پره های نصب شده که به شکل V می باشد امکان پذیر است این کنترل جریان هوا در مواردی که نیاز به هوادهی در یک فضا و یا در فصلی از سال و جهت کنترل سرعت و تنظیم هوادهی مناسب در قسمت های مختلف کانال می باشد حائز اهمیت است. 

دمپر موتوری

دمپرموتوری

کاربرد دمپرموتوری

دمپرکانال موتوری جهت تنظیم و مسدود کردن جریان هوا در کانال ها به کار برده می شود. دمپر روی خط اصلی کانال هوا و یا بر روی هر خط فرعی اتاق به اتاق دمپر کانال قرار گیرد تا مانع ورود هوا به فضاهای بلااستفاده گردد و یا هوای ورودی هر اتاق را تنظیم کند. دمپر اتوماتیک توسط موتور الکتریک یا پنوماتیکی که روی محور دمپر در فضای خارجی دمپر نصب شده ، تنظیم می شود و دمپر اتوماتیک موتوری توسط ترموستات ، پتانسیومتر و یا سیستم اتوماسیون مرکزی ساختمان کنترل می گردد.

دمپر كانال موتوری

دمپر كانال موتوری

موتور دمپر های پیشنهادی جهت استفاده در دمپرموتوری

  • موتور سه وضعیتی 
  • موتور تدریجی
  • موتور فنر برگشت

دمپرموتوری به صورت تک پره و یا چند پره ساخته می شود و پره ها توسط اهرمی که از جنس پی وی سی و یا آهنی می باشد تا 90 درجه باز یا بسته شوند و در اثر تغییر زاویه پره ها در مسیر هوای کانال ، راه عبوری جریان هوا را مسدود و یا باز شده و جریان هوا کنترل می گردد. پره ها هنگام باز و بسته شدن، دو به دو در خلاف جهت هم می چرخند و به همین دلیل دمپر متقابل نام دارد.

 

نوشته های مرتبط ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *